Podcast of the American Psychological Association https://www.apa.org/news/podcasts/speaking-of-psychology/exercise-benefits-brain
Co je superstárnutí - SuperAging
O SuperAgingu hovoříme, pokud má člověk ve svých 80 letech a později stejně dobrou epizodickou paměť jako zdravý člověk o dvacet až třicet let mladší a ostatní kognitivní funkce jako je pozornost, řečové schopnosti atd. má alespoň průměrné pro svou věkovou skupinu. To znamená, že má nadprůměrnou paměť., "pálí" mu to jako za mlada.
Tato oblast bádání je zatím poměrně mladá. Na rozdíl od témat spojených s různými chorobami ve stáří jako jsou civilizační choroby, demence, a podobně, která se intenzivně zkoumají již přes sto let. S termínem SuperAging přišli vědci v Northwestern University Mesulam Center v USA, kde se tomuto jevu systematicky věnují. Na kognitivně zdravé, úspěšné či elitnímu stárnutí se zaměřujeme spolu s velkou mezinárodní komunitou vědců.
Odkazy na odborné články a pořady
Podcast of the American Psychological Association https://www.apa.org/news/podcasts/speaking-of-psychology/super-ager
Kognitivně svěží osmdesátníci - Superagers
Kopeček, M., Frydrychová, Z., Heissler, R., & Georgi, H. (2020). Kognitivně svěží osmdesátníci-Superagers. Psychiatrie pro Praxi, 21(3), 112-115.
Georgi, H., & Frydrychová, Z. (2020). SuperAging - společnost a lidé: Úvod do problematiky.
E-Psychologie, 14(1), 55-69. https://doi.org/10.29364/epsy.366